Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Tegods 7685516



*

nr 768 5516


Tegods

cirka 25-del, "Grand", Percy, Gefle


Utrop:

700 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juli 2012
kl 17:34:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/7 15:01:59 1      100 kr
25/7 15:24:30 2      150 kr
25/7 22:03:20 3      1.700 kr
25/7 22:14:57 4      250 kr
26/7 22:53:03 5      400 kr
26/7 22:53:22 5      500 kr
27/7 13:48:00 6      800 kr
27/7 18:48:14 6      900 kr
27/7 18:48:56 6      1.100 kr
27/7 21:31:11 7      1.500 kr
27/7 21:31:37 7      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle percy svensk keramik svenska keramiker tegods tekopp tekoppar teservis
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr